Sanata üniforma giydirilemez!

Sanat kavramını; bağımlı, herhangi bir ideolojinin peşinde koşan, hesapsızca hor kullanılan bir tüketim aracı olarak algılamak gafleti içerisinde bulunmuşluğumuzun çok çarpıcı örneklerini yaşıyoruz. Ülkemiz insanlarının veremediği tepkilerle, umarsız bir aymazlığın göstergesi olarak ifade edilebilecek, ileri geri anlamsızlığı ile klikleşen cehaleti bir yana bırakmaktan başka bir çözüm önerememek sıkıntısını artık aşmak gerekiyor.

Çağdaş ögeler içeren tüm sanat ürünlerinin ileri bir görüşle örtüştüğü, geleneksel ögeler taşıyan başka bir sanat ürününün ise geri veya bağnaz düşünceye ait olduğu, pek tabii ki yanlış olarak -ki aydın olarak niteleyemediğimiz- sözüm ona aydınlarımız arasında yer etmiş bulunduğundan, her sanat ürünün bağımsız ve özgürce ortaya konulması gerektiği görüşünün benimsenmemesini yadırgamıyoruz.

Geleneksel Türk Sanat Müziği mensubu olmanız yelpazenin sağında olmanızı mı gerektirir? Tasavvufi Türk Müziği ile ilgili yapacağınız çalışmalar, sizin laik olmadığınızın belirteci midir? Uluslararası Sanat Müziği mensubu iseniz bir sol yayının, ebru ya da hat ile uğraşmanız bir sağ yayının ilgi alanı içerisinde bulunduğunuzun bir kanıtı olarak mı kabul edilmelidir? Bağlama’yı, sömürülen bir kesimin sıkıntılarını üstlendiklerini zanneden arabeskten de beter “protest müzik” olarak adlandırılan bir başka cehaletin ögesi haline getirip, yelpazenin solunda olduğunuza insanları ne kadar inandırabilirsiniz? Türk dünyası ile ilgili çalışma yapıyorsanız, önce milliyetçi veya ülkücü olmanız mı gerekir?

Kesinlikle ayırtına varamadığımız ve bizi bilmem hangi düşüncenin esiri yapmaktan öte hiçbir anlam taşımayan böylesi yaklaşımların -üstüne üstlük- sanatla ilintilendirilmesi, yapılabilecek en olumsuz davranış olarak nitelendirilmeli, artık böylesi düşünceler; hiç sonuç vermediği gibi, başkalarının ekmeğine bal sürmekten öte zarar sağlamadığı bilinciyle, reddedilmelidir.

Sanat her yönüyle güzeldir, ideolojinizi sanatın muhteşem genişliğinde ifade etmeniz, beraberinde herhangi bir fikrin yaftasını taşımayacaksa ne âlâ… Halkı şartlandırmak birlikteliğimizi bozacaksa, buna sanat önderlik edemez.

Sanata üniforma giydirilemez, giydirilmemelidir…

Hakan Cevher tarafından yayımlandı

Musicologist

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: